Szczerość, czy grzeczność?

Co jest lepsze? Co sprawia lepsze wrażenie? Co wychodzi nam lepiej?


 Zaraz na początku nasuwają się właśnie takie pytania. Bo trudny wybór czeka każdego z nas w takiej stykowej sytuacji. Co lepiej wygrać, by załagodzić sytuację, a przy tym nikogo nie zranić, niechcący urazić.

Szczerość - wada, czy zaleta?
Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytania. Każdy definiuje ją na własny sposób. Bo co to właściwie jest? Powiedzenie komuś co się o nim myśli? Tak, to chyba o to w tym chodzi. Gdy mówimy szczerze oznacza to, że wygłaszamy opinię na dany temat bez żadnych upiększeń. Mówimy to co tak naprawdę myślimy, jasno oceniamy sytuację. Jest to dobre w wielu sytuacjach. Nie każdy jednak potrafi być szczerym, gdyż to wymaga pewności siebie. Ale niestety należy pamiętać, że bardzo łatwo w takich sprawach przegiąć, przez co możemy zranić osobę, która  pyta nas o nasze osobiste zdanie. To cienka granica między szczerością, a chamstwem, którą łatwo naruszyć, przez co narażamy się na przykre konsekwencje i nie potrzebne konflikty. Szczerość jednak nie jest chamstwem. Niewątpliwymi plusami szczerości jest prawdziwość oceny, każdej sytuacji przez taką osobę. Często taka ocena wychodzi nam na dobre. Bo usłyszeć takie słowa to dla wielu z nas dobry czynnik motywujący.

Co to grzeczność?
 To także trudna do oceny cecha osobowości. Bo, czy taka osoba jest wiarygodna? Raczej nie. Gdyż w wielu sytuacjach, by nas nie urazić stosuję kłamstwo, zwykłe nieprawdziwe słowa, aby załagodzić sytuację, i nie wyjść przy tym na zwykłego chama w naszej ocenie. Myślę, że szczera ocena w wielu sprawach jest na wagę złota. To sprawia, że możemy coś poprawić i nie popełniać ponownie takiego błędu.
 Jednak grzeczność w postaci kulturalnych zachowań jest czymś bardzo pozytywnym. Bo niestety w obecnych czasach jest to coraz rzadziej spotykane, najczęściej u młodych ludzi. Zwykłe ustąpienie miejsca osobie starszej to także grzeczność, dobre wychowanie.
No jednak odbiegam nie co od sensu tematu jaki postawiłem.
Bardziej chodzi mi o grzeczność słowną, w postaci mówionej. Taki rodzaj tej cechy nie jest do końca złym rozwiązaniem. To pozwala nam często dobrze rozwiązywać spięcia i konfliktowe sytuację.
Nie należy jednak tego nadużywać tak samo jak szczerości i znać granicę pomiędzy tymi zachowaniami. To świadczy o naszej kulturze osobistej i dobrych manierach, a także o inteligencji danej osoby. Potrafiąc to stosować w komunikacji z innymi potrafimy lepiej funkcjonować w społeczności, jest nam po prostu łatwiej.

 Teraz coś co w pewnym stopniu odpowiada na te pytanie:
Cenię sobie szczerość w uczuciach. Cenię kiedy partner wprost mówi co go boli, czego ode mnie oczekuje, co go trapi. Cenię sobie szczerość, w której ludzie mówią sobie nawzajem o zachowaniach, których nie tolerują w swoim towarzystwie. Cenię sobie gdy ktoś stosuje szczerość w celu pokazania innym na czym stoją. Nie toleruję jednak szczerości, której jedynym celem jest dogryzienie komuś innemu i sprawienie komuś przykrości. Nie toleruję tego, bo zazwyczaj albo to nic nie zmienia, albo tylko pogarsza psychikę osoby, która tego słucha.

 Myślę, że taka postawa jest chyba optymalna, aby zawsze wybrać dobrą metodę, i przyjąć odpowiednią postawę do sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Każda z tych cech jest potrzebna i istotna.
Warto wrócić do dobrych tradycji, wtedy nasze życie będzie o wiele łatwiejsze.
Szcze­rość ma gorzki smak, gdy kwasisz tym, co ci słodzą.
Szcze­rość jest przy­wile­jem odważnych.

Szcze­rość zaz­wyczaj niszczy opi­nie u in­nych, lecz wo­le być zwykłym dup­kiem i być szcze­rym, niż kłamać i być lubiany.

Grzeczność nic nie kosztuje, a wygrywa wszystko.

39 Komentarze
avatar

Osobiście uważam szczerość, ale to tylko moje zdanie :D

Dodaj
avatar

To chyba jednak zależy w wielu sprawach od sytuacji;) Szczerość jednak to ważna cecha;)

Dodaj
avatar

ooo tak. szczerosc a chamstwo dzieli taka cienka nic, ze praktycznie jej nie widac. Dobrze okresliles szczerosc. GENIALNIE WRECZ. No, ale co do pytan drugiej osoby i o to, by jej nie urazic. Po pierwsze- po co sie pyta i w dodatku dodaje slowo 'szczerze' ? Wielee mialam takich sytuacji, w ktorych znajomi pytali sie mnie o oponie i dodawali - 'tylko szczerze. To odpowiadalam szczerze i co? I BYLA PRETENSJA, ZE JESTEM CHAMSKA.

a co do grzecznosci. uwielbiam Cie czlowieku. Jak mozna tak dobrze pisac... Z grzecznosci oklamujemy, a gdy mowimy prawde jestesmy chamscy.
tak zle i tak niedobrze.

pozdrawiam I CZEKAM NA WIECEJ!

CIOTKASTIV.BLOGSPOT.COM

Dodaj
avatar

ps. co do matury

przypominam o egzaminach ! :D

Dodaj
avatar

Hehe dzięki za miłe słowa;)
No tak niestety się to zbliża więc ciężko pracujemy na efekt końcowy;)

Pozdrawiam.

Dodaj
avatar

Szczerość to coś ważniejszego. Ale trzeba uważać, aby nie zmieniło się to w bezczelność. Ludzie często popełniają taki właśnie błąd, przez który inni cierpią.

Pozdrawiam :)

Dodaj
avatar

Cóż, ludzie nieraz o coś pytają, a kiedy im odpowiadamy szczerze i ma to z nimi związek to się obrażają z drugiej strony powiedzieć że wszystko jest ok czy cos w tym stylu kiedy ta osoba widzi że nie jesteśmy szczerzy znowu jest zła bo ona przeciez spytała więcnależą jej się wyjaśnienia. TAK I NIE. Dlatego zawsze zostaję na "I" - po prostu nie odpowiadam. Nieraz to wyjście z sytuacji jest najlepsze :) :D Pozdrawiam i zycze weny :)

Dodaj
avatar

No tak właśnie ta nikła granica jest łatwa do przekroczenia.

Również pozdrawiam;) Zapraszam ponownie;)

Dodaj
avatar

No tak ciężko niektórych ludzi rozgryźć;)

Pozdrawiam.

Dodaj
avatar

powiem Ci szczerze ze jestem szczera i aż za bardzo chodz ludzie tolerują mnie taka jaka jestem moim rodzica nawet to nie przeszkadza ale czasem dam popalić ze szczerością nie nie umiem się obejść bez szczerości.. Dlatego nie toleruje kłamstwa a co do grzeczności pomagajmy Sobie nawzajem bo to już wygasa po woli bo czasy się zmieniają.. wiec tak ogółem Żeby Mówić Prawdę nawet najgorsza to i tak potem przyniesie to ulgę drugiej osobie niż kłamać bo od razu to wyjdzie na jaw :) Grzeczność ludziom trzeba pomagać żeby to sie odwrociło przeciwko Tobie :)

Dodaj
avatar

Oj masz wiele w tym racji ;) zgadzam się. Tak wiem jaką jesteś hehe ;) pozdrawiam .

Dodaj
avatar

szczerość jest dobra jeśli chcemy być fair. jeśli nie zależy nam - to cóż hulaj świecie robimy i mówimy co chcemy;p

Dodaj
avatar

No tak. Taka postawa też jest częstym obrazem ;)

Dodaj
avatar

Moim zdaniem powinniśmy być szczerzy wtedy gdy wymaga tego sytuacja, a gdy ktoś pyta o buty które bardzo mu się podobają.. Możemy powiedzieć, że nam też- nawet gdy jest inaczej.

http://aaleksm.blogspot.com

Dodaj
avatar

Tak taka postawa jest odpowiednia ;)

Dodaj
avatar

pracujemy, pracujemy. ja zaczynam od dzis.

Dodaj
avatar

Naszym zdaniem szczerość :) Mądrze napisany post :)) My obserwujemy i liczymy na ciebie http://agssymi.blogspot.com/ ^^

Dodaj
avatar

Osobiście uważqm że lepiej jest być szczerym . Niestety idąc w parze ze szczerością musimy sie liczyć że nasze słowa zabolą nnych . Najlepiej jest wiedzieć co inni mają na nasz temat dopowiedzenia a przy okazji spotkać na swojej drodze osoby które mimo wszystko nam pomogą . Powodzenia w dalszym pisaniu :)

Dodaj
avatar

No tak racją ;) dzięki. Pozdrawiam ;)

Dodaj
avatar

Świetny post :) Jestem dziwnym człowiekiem, w tej kwestii nie jestem w stanie wybrać jednego. Myślę, że da rady połączyć jedno z drugim w jakimś stopniu na pewno. Można powiedzieć komuś coś szczerze, a przy tym zachować grzeczność. Twoje teksty są bardzo ciekawe i szybko się je czyta, pisz dalej :)
Miałabym jeszcze niewielką prośbę. Nie tylko do Ciebie ale także do każdego kto zobaczy ten komentarz. Moja koleżanka wraz z innymi prowadzi stronę na facebook'u, dzięki której można pomóc chłopcu choremu na mukowiscydozę. Jak pomóc? Wystarczy udostępnić stronę lub wysłać do nich na wiadomość zdjęcie z kartką z napisem "TAKE A SMILE". To naprawdę niewiele, a Frankowi pomoże.
https://www.facebook.com/takeasmileFranek
Dziękuję z góry każdemu kto się przyłączy do takiej akcji! Pozdrawiam!

Dodaj
avatar

Dzięki wielkie. Postaram się. Działam dalej;) Zapraszam ponownie.

Ok zaglądnę tam i spróbuję pomóc.

Dodaj
avatar

Ostatnio miałam sytuacje, że straciłam przyjaciółkę przez szczerość, ale nigdy ze szczerości nie zrezygnuje, za nią się nie przeprasza :) Mądry post!
dusiiiak.blogspot.com

Dodaj
avatar

Jak dla mnie trzeba wyczuć równowagę między jednym a drugim ;)
Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam !

Dodaj
avatar

Czyli wychodzi na to, że ona nie była szczera;/ Niestety, ale nie warto patrzeć na to co było;)

Dodaj
avatar

Chyba najlepsza postawa, lecz nie jest to łatwe;) Oczywiście, że zaglądam;)

Dodaj
avatar

Moim zdaniem i to i to jest ważne. Należy być szczerym, ale też zachować kulturę :)

http://seethelifeofthisbetterparties.blogspot.com/

Dodaj
avatar

Ooo tak zachować kulturę. Bardzo ważna sprawa;)

Dodaj
avatar

Szczere osoby są cenione w naszym życiu, Ty Arkadiuszu również jesteś szczery i to właśnie dzięki twojej szczerości jestem teraz takim człowiekiem a nie innym. Wiele osiągnęłam w swoim życiu, wiele osób poznałam i moim zdaniem lepiej jest coś powiedzieć szczerze lecz pewne fakty zostawić tylko i wyłącznie dla siebie. Nie komplikujmy sobie życia. Przestańmy kłamać!

Dodaj
avatar

moim zdaniem lepiej jest być szczerym...:)

wercziandweeerczi.blogspot.com

Dodaj
avatar

Czasem białe kłamstwo może okazać się dobre...
Super post!

High Five? :)
http://fridayp.blogspot.com/

Dodaj
avatar

Hmmm no ciekawie. Oo tak dobrze by było ;)

Dodaj
avatar

Z przyjemnością informuję, że zostałaś nominowana do LBA: http://bloogpseudoarytstyczny.blogspot.com/ : ) : )

Dodaj
avatar

Bardzo mi się podoba twój blog zapraszam też do mnie http://nikaniczka.blogspot.com

Dodaj