/"Bycie sobą"/ Czy warto?Każdy wie w jakich czasach przyszło nam żyć. Każdy kieruję się drogą wyznaczaną przez większość. Każdy myśli inaczej niż robi.

 To, w jaki sposób postrzegamy siebie często dalekie jest od rzeczywistości i od tego, jak widzą nas inni. Bywa, że kompleksy i znikome poczucie własnej wartości odbierają nam radość życia i jego właściwy sens.
 Tak wiele osób boryka się z tymi problemami, nie umiejąc sobie z nimi poradzić, wyeliminować z życia. Trudno jest być w czymś innym niż większość, mieć odmienne zdanie, robić coś inaczej. To często spotyka się z krytyką innych, co ma zły wpływ na nasze spojrzenie na tą sprawę. Osoba "inna" jest dla nas często i "dziwna". Nie umiemy wyrazić swojego często odmiennego zdania, gdyż właśnie boimy się krytyki i odrzucenia przez społeczeństwo.
 W każdej społeczności jednak znajdują się osoby, które wolą mieć swoje zdanie i być sobą niż podporządkowywać się innym racjom. To niezwykle trudne zadanie, ale nie niemożliwe.
Warto się zastanowić jak ja postępuję, do której grupy osób się zaliczam. Tak łatwo jest mówić, aby zmienić swoje nastawienie, przerodzić to co nieświadome w świadomość tego co robimy i jakimi chcemy być, W mediach, na forach można przeczytać wiele wiadomości jak to łatwo jest być sobą, nie trzeba zmieniać wiele tylko jedynie sposób swojego myślenia. Nie musimy postępować jak inni, to do niczego nie prowadzi.
 Bycie takimi jakimi jesteśmy naprawdę jest bardzo trudnym zadaniem, wymaga wytrwałości, samozaparcia, bo to kiedyś na pewno przyniesie skutek w postaci jakże ważnej akceptacji wśród otoczenia. Bycie sobą w świecie, który nieustannie próbuję zrobić z ciebie kogoś innego jest niezwykłym osiągnięciem. Osoby popularne na siłę są porównywane do kogoś kto już był, kogoś kogo twórczość jest podobna pod wieloma względami do ich twórczości.
Pogoń za pieniądzem także odbiera możliwości rozwoju swojej osoby, z góry narzucane zasady niszczą nasze poczucie wartości i chęć bycia niezależnym człowiekiem. Dostosowujemy się do zasad i reguł tak, aby osiągnąć zamierzone cele i być kimś - co często ma zły wpływ na nasze zachowanie i sposób postrzegania innych. Poprzez te aspekty odrzucamy, a także gardzimy osobami, które mimo wszystko chcą nam pomóc. Taki wyścig kończy się często tragicznie - zostajemy sami, a czy człowiek potrafi żyć samotnie? Taki stan rzeczy odbija się na naszej osobowości, przez co zatracamy swoją wyjątkowość. Każdy z nas jest wyjątkowy właśnie poprzez to jaki jest.


 Jak być sobą?

/Wiara w siebie/
 Jest to ciekawe pojęcie, lecz niewielu z nas wierzy w swoje umiejętności. 
Aby zacząć wierzyć w siebie wystarczy myśleć pozytywnie, przez pryzmat swoich sukcesów, a nie porażek, Odniesione sukcesy zawsze zmieniają nasze myślenie, gdy coś nam się uda jesteśmy pełni optymizmu. I to właśnie pomaga zwiększyć wiarę w nasze możliwości, Motywujące dla nas są nasze sukcesy, myślenie w taki sposób to pierwszy krok w stronę zmian.

/"Bo tak wypada"/
 Nie warto żyć w taki sposób. Kto zastanawia się nam tym co wypada, a czego nam nie wolno, żyję w strachu przed wieloma decyzjami. Kilka razy należy zrobić coś co nie wypada tj. ubrać się niestosownie do okazji, spóźnić się, być nieprzygotowanym. To pozwoli zobaczyć nam jak czujemy się w nowej roli. Nie będzie to łatwe, bo wyróżniać się to nie jest prosta sprawa, lecz to pomoże zwiększyć naszą pewność siebie i poczucie, iż możemy zrobić coś co do nas nie pasuje, zaskoczyć w ten sposób innych. Ważne jest to, aby pomimo porażek się nie zniechęcać, bo kto osiągnął coś w życiu?- osoby, które się nie poddawały.

/"Akceptacja swoich niedoskonałości"/
 Często ukrywamy to z czego nie jesteśmy dumni, to czego się wstydzimy. Nasze niedoskonałości to często pretekst naszego złego spojrzenia na siebie, Chodzi tutaj najczęściej o jakieś niedoskonałości w naszej sylwetce, negatywne cechy charakteru, czy też inne rzeczy. Należy uświadomić sobie, że nie ma ludzi idealnych, każdy ma wady, mimo naszych nie jesteśmy skazani na porażkę. To, że możemy być wyśmiewani przez innych nie równa się z tym, że każdy tak myśli. Częstą sytuacją jest wyśmiewanie się z kogoś na podstawie jego wyglądu, sposobu ubioru, co w wielu sytuacjach ma kontekst sytuacji materialnej w jakiej się dana osoba znajduje. Gdy chodzi tutaj o nas, jesteśmy taką osobą, nie należy myśleć, iż to w jakiś sposób nas ogranicza. Dobrym sposobem na skuteczne wyeliminowanie problemu jest nie zwracanie uwagi na osobę, która przewodzi w grupie, osobę, która kieruje innymi i ustala kto jest ofiarą żartów. Taka postawa decyduje o rozwoju sytuacji, gdy inni w grupie zauważą, że jest to bez sensu, zmienią zdanie, a co za tym idzie nie będą zważać na zdanie twórcy konfliktu. Nie warto brać do siebie zdania innych. Warto za to akceptować siebie mimo wszystko, zawsze znajdziemy osoby, które nam w tym pomogą, wystarczy się dobrze rozglądnąć.


16 Komentarze
avatar

Bardzo szczere, myślę że daje do myślenia :D powodzenia w twórczości ;)

Dodaj
avatar

Podoba mi się, życzę powodzenia.
Ja dopiero co założyłam bloga, może coś z tego będzie, zobaczymy.
Poroszę o wpis.

Dodaj
avatar

To fajnie :-) oj ja też nie mam wielkiego doświadczenia :-) jasne . Pozdrawiam

Dodaj
avatar

Uważam że to co piszesz jest świetne. Niektórzy mogą spojrzeć na otaczający ich świat z innej perspektywy. Życzę Ci powodzenia w tym c robisz i abyś nie stracił motywacji a szczególnie nie przejmował sie hejtami które i tak są mało znaczące :)

Dodaj
avatar

Dziękuję za ciepłe słowo O.
Pozdrawiam;)

Dodaj
avatar

Szczera prawda ;) te słowa dają wiele do zrozumienia :)

Dodaj
avatar

Mam nadzieję że zmieniają punkt widzenia ;)

Dodaj
avatar

Moim zdaniem warto być sobą. Może i inne osoby postrzegają nas inaczej, źle, w ich oczach jesteśmy najgorsi, ale jeżeli nie robimy krzywdy drugiej osobie to należy być sobą i nie udać kogoś innego. Mi się zdarzyło udawać osobę, którą nie jestem, by się przypodobać, ale nie wyszło to na dobre, bo cały czas nie można udawać, a jak ktoś nie lubi cię takiej jaką jesteś to nie polubi cię też taką jaką udajesz.
Bardzo dobre wpisy, godne czytania i zastanawiania się jak postępujemy.

Dodaj
avatar

No tak udawać kogoś by się przypodobać to częsty przypadek. Sam nie jestem idealny. I tak wszystko potem wychodzi. Także nie warto - to racja;)
Dziękuje i zapraszam na kolejne wpisy wkrótce;)

Dodaj
avatar

prawda ^^
Wiara w siebie jest fundamentem , nie wierzysz nie idziesz naprzód -.-
Świetny blog ! :D

Dodaj
avatar

Bycie ofiarą żartów z powodu nie posiadania tego do czego inni docierają.Bycie szczerym kolejny problem . Niestety już tego nie zmienimy lecz trzeba iść dalej :) poruszaj więcej takich tematów na dzisiejsze czasu a osiagniesz sukces :) super blog ;)

Dodaj
avatar

Dziękuję za miłą opinię. Zapraszam ponownie ;)

Dodaj
avatar

Nie myślałam o tym w taki sposób jak napisałeś, w sensie, że można być sobą przez zmianę sposobu myślenia. Nie zgodziłeś się z tym i ja też się nie zgodzę. Myślę, że o wiele korzystniejszym czynnikiem jest samoświadomość zachowań, które zaprzeczają naszym wartościom i tym jacy jesteśmy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że działamy pod wpływem innych, że coś nami manipuluje i nas zmienia, każe robić coś wbrew nam samym. To trochę jak próba osiągnięcia świadomego snu. Tam też nie zdajemy sobie sprawy, że nie mamy nad snem kontroli. A bodziec = reakcja. Ale do tego, jak napisałeś potrzebna jest i siła - aby to było długotrwałe i aby nie zostało łatwo naruszone.

Bardzo dobry post. :) Pozdrawiam.

Dodaj
avatar

Myślę, że to wszystko wywołuję niska samoocena. To przez to popadamy w sidła innych i dajemy sobą manipulować.

Dziękuję;)

Dodaj