Nie bój się pomagać! Witam wszystkich. Dzisiaj chciałem napisać coś odmiennego. Mam pewien apel do wszystkich.
Ostatni okres to czas, w których oddaję się wolontariatowi. Człowiek przez taką pomoc innym naprawdę zaczyna rozumieć co jest ważne, i wie, że jego działanie jest czymś dobrym. 
Apel brzmi:"Nie bójmy się pomagać!"

 Wiele osób jednak boi się pomagać, myślą, że gdy wyciągną do kogoś pomocną dłoń to:

1) Zostaną odrzuceni - "Mądra pomoc" to hasło bardzo pomagające zrozumieć sens pomagania. Warto czasami odpuścić, i pozwolić osobie, której chcemy pomóc, aby sama coś zauważyła, aby pokonała swój strach przed zmianą, lub swoje lęki, czy też sceptyczne nastawienie do ofiarowanej jej pomocy. Często pierwsza reakcja takiej osoby jest po prostu strachem przed nowym. Możliwe, że taka osoba nigdy, od nikogo nie otrzymała wsparcia, i jest to dla niej nieznane uczucie, z którym musi się oswoić. Po pewnym czasie odbiór dobra w danym człowieku może ulec zmianie, i pierwsze odrzucenie, będzie początkiem nowych, lepszych chwil w jej życiu.

2) Nie poradzą sobie - Nieść pomoc innym to naprawdę trudne zadanie, i wymaga od nas nie lada determinacji i uporu. Nikt nie mówi, że będzie łatwo. Początkowe trudności z biegiem czasu zmienią się w niezwykle cenne lekcje, i będą procentować w dalszym życiu. Doświadczenie zebrane w kontakcie z ludźmi potrzebującymi jest bardzo cenne i zmienia podejście do wielu spraw. 

3) Zostaną wyśmiani - Jednak nawet w obecnych czasach mimo wielu apeli i spotów reklamowych pomaganie nie jest dla wszystkich czymś płynącym z dobrego serca. Wielu twierdzi, że ktoś komuś pomaga bo czerpie z tego korzyści. Osoby, które robią to z innych przyczyn są wsadzane do jednego przedziału z tymi, którzy mają na tym zyski. 

 "Mądra pomoc"- to hasło, którym kieruję się Szlachetna Paczka. Oznacza prosto mówiąc, traktowanie ludzi indywidualnie, Nie jest to pomoc masowa lecz pomaganie dopasowane do każdego odbiorcy, wyznacznikiem są jego indywidualne potrzeby.

 Wszyscy mamy obawy przed czymś czego nie znamy i jest dla nas nowe, to zrozumiałe. Człowiek to istota myśląca, która od razu rozdziela nowe na pozytywne i negatywne strony. Każda decyzja niesie za sobą konsekwencje. Wolontariat daję wiele satysfakcji, uśmiech innych osób, którym się pomogło to duża nagroda, jednak trud włożony w przygotowanie pomocy uczy nas pokory i daje owoce, które widać po czasie. Ale warto! 
 Moim zdanie w pomaganiu nie liczy się wykształcenie, lecz to co potrafisz, czujesz. Każdy może z tego czerpać wiele satysfakcji. Pamiętajmy dana pomoc wraca do nas z podwójną siłą. Może kiedyś ty będziesz potrzebował pomocy, i co wtedy? 
 Warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad tym. Los jest zmienny. Oczywiście nie należy wspierać innych w oczekiwaniu na ich rewanż. To nie na tym polega. Pamiętać należy jednak, że pomoc bezinteresowna to piękna pomoc, którą trzeba i należy rozpowszechniać jeszcze bardziej.

Pomagając innym, możesz pomóc sobie!
40 Komentarze
avatar

Świetny post, zgadzam się z Tobą w 100%! Najgorsze jest to, że wciąż wiele ludzi myśli bardzo egoistycznie, i zamiast bezinteresownej pomocy, szukają w tym korzyści, które może im to przynieść, a gdy ich nie ma - nie ma co liczyć na tą pomoc.
http://uglyographyy.blogspot.com/

Dodaj
avatar

Fajnie, że uczestniczysz w wolontariacie. Też kiedyś w tym uczestniczyłam i mogę powiedzieć, że mimo wszystko warto pomagać ludziom. Ostatnio nawet zastanawiałam się nad dołączeniem do tej grupy osób, ale niestety mam zbyt dużo obowiązków. Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)
wy-stardoll.blogspot.com

Dodaj
avatar

Bardzo motywujacy post :) staram sie pomagac na rozne sposoby i brac udzial w różnych akcjach. Masz racje na 100 %. Pozdrawiam

Dodaj
avatar

Masz rację powinniśmy pomagać innym, chociaż nie zawsze jest to łatwe. Moim zdaniem nie powinniśmy robić tego dla własnej satysfakcji itp. tylko dla innej osoby :) Fajnie napisałeś, że nie należy czekać na rewanż i że to nie na tym polega. Lubię twój styl pisania- widać, że jest taki szczery i robisz to z pasji ;)
Pozdrawiam :D #Smile

Dodaj
avatar

świetny post, szanuję bardzo ze angażujesz się w takie akcje :)

http://wooho11.blogspot.com/ - Zapraszam, Jeśli Ci się spodoba - zaobserwuj :)

Dodaj
avatar

Oj wielu wielu i to jest przykre niestety. Korzyści - na to nie warto liczyć.
Pozdrawiam

Dodaj
avatar

Zachęcam;) No niestety zajmuję to chwilę czasu, ale można to połaczyć z innymi zajęciami;)
Pozdrawiam

Dodaj
avatar

Bardzo dobra cecha;) Super sprawa. Dzięki
Pozdrawiam

Dodaj
avatar

Oj jak miło czyta się takie komentarze;) Dziękuje za uznanie;)

Dodaj
avatar

Myślałam nad wolontariatem i doszłam do wniosku, że liceum to nie przelewki i nie będę miała dostatecznie dużo czasu, żeby się ze wszystkim wyrabiać, chyba, że nie spałabym po nocach. Tak czy inaczej fajnie, że pomagasz.

Zapraszam na nowy post
Mój kawałek Internetu

Dodaj
avatar

No tak szkoła to ważna sprawa;)
Możliwe, że jeszcze znajdziesz na to czas jak będziesz chciała;)
Pozdrawiam

Dodaj
avatar

ale motywujący post! :D

Zapraszam :
unnormall.blogspot.com

Dodaj
avatar

Pomoc innym jest bardzo ważna i każdy powinien pomagać, bo nigdy nie wiadomo czy my kiedyś też nie będziemy jej potrzebować :)
http://dreams-first.blogspot.com/

Dodaj
avatar

Ja staram się pomagać. :) Od kiedy skończyłam 18 lat oddaję krew i czasami pomagam w schronisku. Takie małe gesty mogą naprawdę komuś pomóc.

mój blog :)

Dodaj
avatar

To dobrze, że go tak odbierasz;)
Ok wpadnę;)

Dodaj
avatar

No to na pewno;) Nic nie wiadomo;D

Dodaj
avatar

Oj dla Ciebie to mały gest, dla innych znaczy wiele;)

Dodaj
avatar

Wielki plus za wolontariat, naprawdę super :)
Sama byłam wolontariuszką, teraz co prawda mam na to mniej czasu, ale staram się to zmienić :)

https://roseaud.blogspot.com/

Dodaj
avatar

To powrotu do tego;)
Dzięki wielkie;)

Dodaj
avatar

Ja lubię pomagać, ale nie lubię o to prosić. :)

http://justdaaria.blogspot.com/

Dodaj
avatar

super temat ! :)
Uwielbiam pomagać , więc wiem o czym mowa ! :D

Dodaj
avatar

Mądrze napisane! :)

Zapraszam do mnie na nowy post! Koniecznie sprawdź, bo przygotowałam coś fajnego!
ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM
facebookDodaj
avatar

Bo to ciężko kogoś prosić o pomoc;)
Pozdrawiam

Dodaj
avatar

To fajnie, że masz taką potrzebę i czujesz, że to dobre;)

Dodaj
avatar

super post, niestety jest mało ludzi takich jak ty ja też staram się w wolnym czasie pomagać lecz mam go bardzo mało :(
Pozdrawiam ♥ ♥

http://blondbme.blogspot.com/

Dodaj
avatar

Oj dzięki;) Zależy od chęci myślę;)
Pozdrawiam;)

Dodaj
avatar

Bardzo dobrze napisane :)
Zapraszam do mnie, może wspólna obserwacja? :)

veronicalucy.blogspot.com

Dodaj
avatar

Bardzo fajny post. Nie sposób się z Tobą nie zgodzić. Zawsze pragnęłam brać udział w wolontariacie, pomagać w schronisku dla zwierząt, jednak zdrowie nigdy mi na to nie pozwalało, sama potrzebowałam pomocy.

http://shizuko-ai.blogspot.com

Dodaj
avatar

Oj no niestety tak. Ale mimo wszystko chcesz. Wielka sprawa;)
Powodzenia;)

Dodaj
avatar

Super!
Sama prawda, zgadzam się z tb 😉

Dodaj
avatar

Hmm ja właśnie nie rozumiem jak niektórzy mogą bać się pomagać. Wiadomo, że każdy potrzebujący człowiek będzie nam bardzo wdzięczy, a my zadowoleni, że przyczyniliśmy się do czegoś dobrego :)

amelia-bloog.blogspot.com

Dodaj
avatar

Wolontariat to coś cudownego.
Moim zdaniem warto pomagać,bo pomoc kształtuje człowieka :)
Pozdrawiam!

lublins.blogspot.com

Dodaj
avatar

No masz rację. To dziwne jednak powszechne.

Dodaj
avatar

To wiele wyjaśnia;) Kształtuję lubię to określenie;D

Dodaj
avatar

Jaki ten post jest mądry! :) Podoba nam się i to bardzo. Nie bójmy się pomagać, a może nawet można powiedzieć ,,nie wstydźmy się pomagać,, -Niestety tak jest i chyba większość przyzna nam rację, że ludzie wstydzą się pomagać. Po prostu boją się, że gdy pomogą to rówieśnicy ich wyśmieją. My mamy od niedawna w klasie nową koleżankę, nie jest wielka pięknością, jest nie lubiana i musimy przyznać, że nie ładnie pachnie, ale co z tego?! Miała trudne dzieciństwo :/ I my jako jedyne z klasy jej pomagamy. Wiele razy słyszałyśmy od koleżanek, żeby się z nią nie przyjaźnić, ale my chcemy ją wspierać :) Masz rację trzeba pomagać i to piękny wpis <3 Buziaki ;*

Dodaj
avatar

Ooo takie gesty dla tej koleżanki na pewno wiele znaczą :-) to fajne zachowanie z waszej strony. pozdrawiam :-)

Dodaj