Oceń, kiedy poznasz.


 Dlaczego człowiek tak łatwo potrafi ocenić drugiego, nie znając go tak naprawdę, nie wiedząc często o nim prawie nic. Czy wygląd zewnętrzny to dobra miara, by móc kogoś skreślić i odstawić na bok?Mnóstwo takich sytuacji ma miejsce w środowiskach młodzieżowych, gdy wielu ocenia na podstawie tego jak ktoś wygląda tzw. "pierwszego wrażenia"- niestety tylko zewnętrznego. Taka wroga opinia łatwo w takim otoczeniu się rozpowszechnia, poprzez dostępne dzisiaj media społecznościowe. Osoba, która jest ofiarą  takiego postępowania często nie daje sobie z tym rady, nie umie się bronić przed prześladowcą..

 Sam osobiście widziałem kilka takich sytuacji, lecz nie były one, aż tak drastyczne w skutkach jak inne, o których słyszałem. W moim przypadku moja interwencja, poparta głosem innych, niszczyła złą opinie danej osoby w otoczeniu. Więc te sytuacje nie były tak poważne, nigdy nie zachodziły tak daleko, by ktoś posunął się do drastycznych środków - targnięcie się na swoje życie.
Jednak, czy nie słyszymy o wielu przypadkach, w których młodzi ludzie, bo tak jest najczęściej, pod wpływem innych dochodzą do wniosku - nie warto żyć, nie jestem tu potrzebny...
Takie tragedie mają miejsce zbyt często. Nie potrafimy skutecznie reagować na krzywdę innych.
Osoba mająca tego typu problem zamyka się w sobie, kumuluję swoją niechęć do siebie, aż w końcu dochodzi do katastrofy. Rodzice takich młodych osób nie zauważają problemu, z jakim borykają się ich dzieci. Często jest to spowodowane brakiem czasu, ciężką pracą, po której nie mają chwili dla swoich pociech, braku rozmowy z nimi o problemach jakie ich trapią,
Te czynniki wywołują masę przykrych skutków, z którymi walczyć jest już za późno. Niestety, gdy rodzic dowiaduje się o sytuacji w jakiej jest jego dziecko, nie umie mu już pomóc, gdyż jest to niemożliwe.
Tragedia młodych ludzi, odrzucanych przez rówieśników to bardzo poważny problem, nie łatwy do rozwiązania.

Czy młodzi nie wynoszą tych zachowań z domu?
 Zła atmosfera w domu, złe wychowanie przez rodziców często uzależnionych od alkoholu, bywają
powodem takie zachowania młodych ludzi wychowujących się w takich warunkach.
 Czy nie tu szukać rozwiązania tych problemów? Pomoc takim rodzinom może także zmienić zachowanie dzieci. Bo często zła atmosfera w domu oddziałuję na zachowaniu syna/córki w szkole, na ich postrzeganiu świata, na tym jak oceniają innych. Wtedy łatwym sposobem na poprawę nastroju jest znalezienie kogoś, kto w ich oczach jest "gorszy", kto może stać się ich opcjom na problemy. Widziałem na własne oczy takie sytuacje. Poprzez problemy, które niszczą rodzinę, młody człowiek odreagowuję w szkole, ubliżając innym, często słabszym, młodszym kolegom - ale nie jest tak zawsze, to nie jest regułom.
 Sytuacja odrzucenia przez innych ma miejsce także wśród dorosłych osób. Postrzegamy innych poprzez pryzmat wyglądu, sposobu ubierania, a nie przez to jakim są ludźmi, i jak się zachowują.
Niby wszyscy mówią "liczy się dla mnie charakter, a nie wygląd", lecz często jest to mylne spojrzenie, gdyż mówimy jedno, a sugerujemy się zdaniem innych. Poprzez to, że wiele osób nie ma własnego zdania na liczne tematy, podporządkowują się narzuconym regułom, także na temat innych osób, przez co je nieświadomie ranią.
 To co usłyszymy, przeczytamy na temat kogoś, w wielu przypadkach jest mylną oceną. Warto kogoś poznać, by móc z czystym sumieniem ocenić tą osobę. Dopiero, gdy znamy kogoś dobrze, możemy na jego temat kreować jakiekolwiek oceny, przy czym trzeba także zwracać uwagę na to by kogoś nie urazić. Warto przy ocenianiu innych robić to w sposób uczciwy, nie pod wpływem emocji. Warto także niektóre wiadomości na temat jakiejkolwiek osoby zachować dla siebie.
Należy uważać, by poprzez swoją ocenę i opinię na temat innych, nie zniszczyć komuś ciężko wypracowywanej przez niego pozycji w społeczności.

Łatwo kogoś zranić, trudniej odbudować u tej osoby zaufanie!
37 Komentarze
avatar

Wzorem dla nas powinien być Holder, bohater książki "Hopeless", niestety nie pamiętam autora. Chłopak słyszał plotki na temat dziewczyny o imieniu Sky, że tak powiem "daje każdemu", lecz nie uwierzył w to i za kązdym razem, gdy widział obrażające ją pod tym względem przyklejone karteczki do jej szafki w szkole zrywał je a ona go nie rozumiała, ponieważ bawiło ją zachowanie innych, że oceniają po plotkach. Lecz Holder, własnie on, nigdy w to nie uwierzył a wg plotek, sam święty nie był ;) Polecam książkę ;)

Dodaj
avatar

No ciekawa historia;) Zagłębie się w temacie;)

Dodaj
avatar

świetny tekst, czekam an kolejne bo można sie bardziej zagłębić czasami. Mam nadzieje że Twoje teksty będą tak ciekawe jak do tej pory a nawet lepsze :)

Dodaj
avatar

kurcze twoj post dal mi do myslenia chłopie
http://happinessismytarget.blogspot.com/

Dodaj
avatar

No jest to trudny temat niestety;/

Dodaj
avatar

Właśnie dlatego dziecko powinno byc zawsze na pierwszym miejscu... nie praca, pogoń za pieniędzmi czy kariera... mozesz oszukiwać siebie ze jest dobrze dając dziecku prezenty itd ale drogi rodzicu nie kupisz tego co w życiu najważniejsze...

Dodaj
avatar

Dokładnie jest tak jak mówisz;)

Dodaj
avatar

Mądrze napisane! Ja już się nauczyłam, że nie można zbyt szybko nikogo oceniać.

Zapraszam do mnie! Zaobserwuj, jeśli Ci się spodoba! :)
>> ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM <<Dodaj
avatar

Świetnie napisane! Nie oceniajmy zbyt pochopnie! Na swoim blogu poruszyłem ten sam temat :)

High Five?
http://fridayp.blogspot.com/

Dodaj
avatar

No to super, że też o tym wspominasz;)
Przeczytam;)

Dodaj
avatar

Dokładnie, nie oceniaj książki po okładce ;)
Na prawdę podoba mi się ten blog! Co do posta świetny, wspaniale piszesz, będę wpadać częściej ^^ Może obs za obs? myhappysunmoontruth.blogspot.com

Dodaj
avatar

Dzięki wielkie :) też zagladne do Ciebie ;) ok. pozdrawiam

Dodaj
avatar

Coś czuję, że będę wpadała tu codziennie :3

Zapraszam do mnie :*

Wspólna Obserwacja :) ?

http://believeinhimselfx33.blogspot.com

Dodaj
avatar

To miło;) postaram się pisać systematycznie;) jasne;)

Pozdrawiam.

Dodaj
avatar

Okeeej, nie oceniaj książki po okładce, tak? Czyli mam podchodzić do łypiącego na mnie alkocholika na ławce w parku, bo przecież może być wartościowym człowiekiem, a nie go od razu odrzucać? Wybacz, ale oceniać po wyglądzie należy. Choćby dla naszego własnego bezpieczeństwa. To podstawowy instynkt.
Odrzucenie przez "stado" to rzecz dosć naturalna, jakby nie patrzeć. Mamy liderów, więc muszą być też osoby postawione w hierarchii niżej - jeśli sobie z tym nie radzą... no cóż, takim bliskim trzeba pomóc, ale wiesz, obcych mam krótko mówić gdzieś. Nie przedstawiają dla mnie większej wartości, tak samo, jak ja nie jestem wartością dla nich.
No i wiesz... jak każdy, mam jakieś swoje zdanie po pierwszym spotkaniu z daną osobą i zwykle jak poznaje ją głębiej okazuje się, że pierwsza myśl była tą najlepszą. Oczywiście, w skrajności popadać nie należy, a wiara w plotki jest głupia, ale kurcze, wszyscy ocenialiśmy, oceniamy i oceniać będziemy - to rzecz absolutnie poprawna i naturalna.
I wydaje mi się, że niepotrzebnie wplatasz w to wszystko alkoholizm. To nieco inny temat xd
http://drewniany-most.blogspot.com/

Dodaj
avatar

Nie chodzi tutaj o takie skrajne przypadki jak opisujesz;) Ale bardziej o odrzucenie bo ktoś troche od Nas odbiega, inaczej wyglada, i oceniamy jego osobę bez wcześniejszego poznania często raniąc tą osobę. Nie chodzi tu o takie przypadki jak np. alkoholik na ławce w parku, nie o to tu chodzi.
Wiadome, że każdy ma swoje zdanie. Doceniam opinie;)
Pozdrawiam

Dodaj
avatar

Bardzo mądrze piszesz. Post skłania do przemyśleń. Obserwujemy? Zacznij i daj mi znać u mnie ;)
are-we-cool-enough.blogspot.com

Dodaj
avatar

Obserwuję :3

Dodaj
avatar

Świetny post! Ja zwykle jestem skłonna oceniać dopiero gdy lepiej kogoś poznam, więc chyba nie mam z tym większego problemu.
obserwujemy? Ja już.:)
http://julia-weronika-blog.blogspot.com/2016/02/czy-to-juz-wiosna.html

Dodaj
avatar

hehe to fajnie. Ok;) Dziekuje i pozdrawiam;)

Dodaj
avatar

Super post! Zgadzam się z Tobą iż nie powinniśmy oceniać,ale chyba taka już jest ludzka natura, ludzie od zawsze oceniali innych i oceniać będą.
OUURSELVES.BLOGSPOT.COM -KLIK

Dodaj
avatar

No niestety masz rację że tak jest. No ale czemu by nie spróbować choć trochę tego zmienić ;)

Dodaj
avatar

Mądre i Ciekawe jak na Ciebie mój drogi przyjacielu :) . Fajnie się czyta ;P

Dodaj
avatar

"jak na Ciebie"
Zapamietam. Dzieki;)

Dodaj
avatar

Hehe co za szczerości;)
Dziękuje;)

Dodaj
avatar

Pięknie napisane...całkowicie zgadzam się z tym co piszesz. Bardzo fajnie czyta się Twoje posty :) Do kolejnego!

Dodaj
avatar

Dzieki wielkie;) Pozdrawiam.

Dodaj
avatar

Dokładnie Aruś :) zgadzam sie z tobą dużo osob ocenia drugiego człowieka po wyglądzie ale to nie jest najważniejsze liczy sie to jak dobre serce ma ta druga osoba :) Lubie bardzo czytać twoje posty bardzo miło sie je czyta głuptasie :)

Dodaj
avatar

A dziękuję ;) miło słyszeć

Dodaj
avatar

Prosze bardzo Aruś :*

Dodaj
avatar

A mi się wydaje, że o wiele łatwiej oceniać ludzi nic o nich nie wiedząc. Jest to proste, bo prosta jest powierzchowność. Zagłębiając się w czyjąś przeszłość i osobowość jesteśmy zmuszeni na próbę zrozumienia drugiego człowieka. A to o wiele trudniejsze.

Dodaj
avatar

No tak łatwiej, ale czy ktoś mówił, że w życiu ma być łatwo. Staramy się wybierać te teoretycznie lepsze ścieżki;) Nie są one koniecznie łatwiejsze;)

Dodaj