Jak rozumieć wolność?

                  Czym dla ludzi jest wolność? Co określają mianem wolności?

  Wolność(krótka definicja- oznacza brak przymusu, sytuację, w której możemy dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji.)  Wolność można rozumieć na wiele sposobów. Od dawnych czasów człowiek szuka wolności, szuka swojego miejsca i dąży do usamodzielnienia się.
Jest to dobrowolne decydowanie, podejmowanie decyzji, znając konsekwencje swoich wyborów.
To nie łatwe, umieć dobrze wybrać. Często od jednej decyzji zależy nasze szczęście życiowe, to co w życiu osiągniemy i czy spełnimy swoje uprzednio postawione cele, i marzenia, które od najmłodszych lat mamy i próbujemy spełnić, choć wcale nie jest to proste. Wymaga to determinacji i chęci przezwyciężenia swoich słabości.

I.Wolność jako swoboda wypowiedzi.

  Chodzi tutaj o kwestię "wolności słowa". To też rodzaj swobody, której posiadanie wiąże się z zaspokojeniem potrzeb życiowych każdego z nas. Gdyby nie to, nie byłoby możliwości wyrażania swojego zadowolenia lub też często dezaprobaty, niezadowolenia z obecnego stanu rzeczy, lub też sytuacji w jakiej się znajdujemy. 

II.Wolność,  jako możliwość wyboru.

  Wybrać, pomiędzy wieloma ścieżkami życia, którymi możemy dążyć do zamierzonego celu nie jest wcale prostą sprawą. Każdy z nas musi dobrze się zastanowić, aby nie popełnić błędu. Należy znać konsekwencje jakie niesie za sobą każda, nawet najmniejsza zmiana w naszym życiu.

III.Wolność jako przestrzeń osobista.

  W dzisiejszym świecie, w którym celem wielu z nas jest wyścig po sławę, popularność, a także bogactwo "żądza pieniądza", trudno znaleźć własną, nienaruszalną przestrzeń. To, czy odnajdziemy się w otaczających nas realiach, i znajdziemy swoje miejsce, które będzie naszym prywatnym azylem zależy od nas samych. Osoby nazbyt popularne często narzekają na brak tej właśnie formy wolności, nie mogą cieszyć się przez chwilę samotnością, której każdy człowiek choć trochę potrzebuje. Taki rodzaj wolności zapewnia nam chwilę spokoju i relaksu w pędzącym do przodu świecie. Prywatność każdej osoby jest czymś bardzo ważnym, nie należy naruszać cudzej  sfery osobistej, gdyż to może powodować konflikty, i nie przyjemne sytuacje. Obecnie ta zasada jest niestety często naruszana. Media niszczą te formę swobody.


  Tak na prawdę, nie da się jednoznacznie zdefiniować pojęcia wolności. Jest wiele odmian, czy też określeń tej kwestii. Kiedyś wolność była inaczej rozumiana, była to wolność państwowa, teraz w wielu sytuacjach ta ocena się zmienia. Człowiek posiadający większe zasoby jest wolny, lecz często nieszczęśliwy. Poprzez swoją wiedzę, więcej rozumie i znajduję odpowiedzi na trudniejsze pytania, co wpływa na jego niezależność. 
To jest moje spojrzenie na tą sprawę. Myślę, że warto o tym pisać, i podejmować ten temat, bo jest to kwestia do głębszej dyskusji.


                                 "Jedyna wolność, to zwycięstwo nad samym sobą".


22 Komentarze
avatar

Zgadzam się, całkowita prawda. Też jestem takiego zdania.

Dodaj
avatar

Ciekawy post, można na ten temat dużo porozmyślać. :)
Pozdrawiam

Dodaj
avatar

Dokładnie, ostatnio tak mi wpadł ten temat i postanowiłem trochę pomyśleć nad nim;)

Dodaj
avatar

Świetny pomysł, życzę dalszej twórczości.

Dodaj
avatar

Masz rację wolność można rozumieć w różnych sposób :)

Zapraszam do obserwacji naszego bloga !:)

Dodaj
avatar

Dobry post. Gdybym miała go rok temu na wosie... hehe :D
Jeśli nie masz nic przeciwko wspólnemu obserwowaniu, to zapraszam, na pewno się odwdzięczę.
Jedynie daj znać że zaczęłaś :))
Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam ! Byłoby miło gdybyś zaobserwowała:) Pozdrawiam.

Dodaj
avatar

Dziekuje;) O czymś mowa?
Jasne czemu nie;)

Dodaj
avatar

Bardzo fajny i ciekawy post.
Zapraszam do siebie: http://worldbyjulie.blogspot.com/ Jak ci się spodoba to zaobserwuj. Może wspólna obserwacją? Jeśli tak to zacznij i daj znać u mnie.

Dodaj
avatar

Dzięki. Ok można wspólną obserwację;)

Dodaj
avatar

Wolność każdy pojmuje inaczej :) Świetnie napisany post :)
wy-stardoll.blogspot.com

Dodaj
avatar

Dokładnie. Dziękuję ;) zaglądne do Ciebie :)

Dodaj
avatar

Miałam lekcje o wolności ogólnie ;p

Dodaj
avatar

No widzisz to możesz dużo o tym powiedzieć ;)

Dodaj
avatar

Hej, Kochana! :* Mam do Ciebie wielką prośbę, czy mogłabyś poklikać we wszystkie ,,KLIK,, w moim poście, jest to dla mnie mega ważne. Zawsze się odwdzięczam:* http://macreateart.blogspot.com/2016/03/dresslink-wishlist-2.html

Dodaj
avatar

Piszesz do faceta kochana :)? Hehe. No nie ładny spam. No ale potem zobaczę to :). Pozdrawiam.

Dodaj
avatar

Fajny post; fajny, wartościowy blog! Dajesz do myślenia.
Pozdrawiam
supermama-z-klasa.blogspot.com

Dodaj
avatar

Dzięki za uznanie :)
Taki mam jeden z celów;)
Pozdrawiam.

Dodaj